Po pierwsze pasja

Dzika przyroda od zawsze mnie fascynowała. Jesteśmy jej kawałkiem, a jednocześnie jest tak niedostępna. Moja ciekawość była tak silna, że przerodziła się w pasję. Pasję, która pozwoliła mi na swobodne jej obserwowanie. Aby w pełni zauważyć jej piękno nie wystarczy tylko patrzeć.

Trzeba….słuchać, dotknąć, poczuć.

Jeśli poukładasz to wszystko w całość, wtopisz się w nią, będziesz mógł doświadczać w pełni tego spektaklu.


O mnie

Nazywam się Łukasz Sokół i jestem fotografem przyrody z Olsztyna. Bardzo mocne zaangażowanie w tematykę przyrodniczą, specjalne przygotowanie oraz wiedza jaką zdobyłem przełożyła się znacząco na jakość moich zdjęć.

Mój kontakt z przyrodą zaczął się tak naprawdę bardzo dawno temu. Były to czasy kiedy nie posiadałem jeszcze aparatu fotograficznego ale bardzo dużo czasu spędzałem w terenie i na wsi.

Moim pierwszym aparatem był Canon 400D i posłużył do rozpoczęcia przygody z fotografią. Początkowo były to rośliny i owady. Zdjęcia wykonywałem starymi obiektywami typu Helios czy Pentacon. Dopiero po kilku latach stałem się posiadaczem szerokokątnego obiektywu Canon 10-22mm. Praktykowałem wtedy fotografię krajobrazu. Moje zainteresowanie dziką przyrodą rosło do tego stopnia, że rozmyślałem w jaki sposób móbłbym się do niej zbliżyć nie ingerująć w nią zbyt mocno aby to co dzikie pozostało dzikie.

Z pomocą przyszedł tutaj pierwszy teleobiektyw Canon EF 400mm f/5.6. Jak się potem okazało sprzęt to nie wszystko i aby zrobić dobre zdjęcie przyrodnicze trzeba się porządnie zaangażować. Polegało to na budowaniu czatowni, docieraniu w miejsca niedostępne, wstawaniu w nocy aby niezauważonym dostać się w miejsce w którym będę fotografował.

Wszystko to pochłonęło mnie całkowicie! Cierpliwość oraz wytrwałość potrzebna w fotografii przyrodniczej nauczyły mnie również godzić obowiązki rodzinne z tą piękną pasją!

Nagrody i wyróżnienia

  • Bird Photographer of the Year (Collection 7) - Wyróżnienie
  • Vogelwarte.ch 2023 - Finalist (5 zdjęć)
  • WildArt Photographer of the Year (Collection 1) - Wyróżnienie
  • WildArt Photographer of the Year (Collection 2) - Wyróżnienie
  • Perły Polskiej Przyrody (Grand Prix 2023)
  • Perły Polskiej Przyrody (1 miejsce w kategorii "ssaki")
  • Perły Polskiej Przyrody (wyróżnienie w kategorii "ptaki")
  • The "Art of nature" 16th international festival of visual arts inspired by nature 2023 (2 miejsce, 3 miejsce i wyróżnienie jednocześnie)
  • FotoKurier 6/2017 (Zdjecię "Najlepsze z najlepszych" oraz II miejsce w "Zdjęcie miesiąca")
  • Wywiad w Fotoblogia.pl